logotyp
Login

JAK SE POSTAVIT STRACHU

05.07. 2013
JAK SE POSTAVIT STRACHUKaždý z nás se ve svém životě občas dostane do situace, kdy není schopen čelit svému strachu. Proč se neustále bojíme a jak se postavit strachu vám může poradit tento článek.

Kořeny strachu

Strach či úzkost můžeme pociťovat často, avšak nejedná se o totožnou emoci. Úzkost může přijít, i když k ní nemáme aktuálně žádný zjevný důvod. V tu chvíli nás napadají myšlenky, které nás nutí soustředit se předem na možné problémy. Můžeme mít tedy pocit, že naše obavy z dění budoucího, nikdy nezmizí. Naopak strach představuje obavu z něčeho konkrétního a může souviset s negativními životními zkušenostmi. Náš pocit strachu má totiž své hluboké kořeny v dobách, kdy hlavní potřebou člověka ve společnosti bylo přežití. Jde 
tedy o stresovou reakci vznikající v našem mozku, která může spustit odezvu typu útěk nebo útok. Tato reakce nás má chránit více než škodit a není tedy důvod mít strach z věcí, které nás akutně neohrožují.

Strach patří mezi jednu ze základních lidských emocí a dle jeho původu ho lze rozdělit na dva druhy. Prvním je vrozený strach, zakódovaný v naší DNA a druhým strach naučený, který získáváme během našeho života. Naučený strach může také vzniknout jako důsledek nějaké traumatické události. Mozek vše ukládá do našeho podvědomí a v případě nutnosti, nám vyšle signál, dle kterého použijeme v určité situaci konkrétní vzorec chování. Tento typ strachu se však na základě vlastní vůle můžeme naučit ovládat a získat nad ním kontrolu. Postavte se tedy svému strachu, protože může být překážkou ve vašem seberozvoji!

Jak se postavit strachu

Existuje řada technik a metod, které nám mohou sloužit na cestě v boji s naším strachem. Jedná se o vnitřní procesy, které nás vedou k uvědomění si našeho problému, jeho souvislostí i možných řešení. Často může jít o cestu nelehkou, kterou nejsme schopni zvládnout svépomocí, a je tedy dobré zvážit, zda nevyužít pomoci odborníka v dané oblasti. Pro ukázku lze zmínit několik opěrných bodů této cesty, mezi které například patří:

Uvědomění si vzorce chování

Podstatným krokem k zahájení procesu zbavení se strachu, je identifikace vzorce chování, který používáme v negativní situaci. To je možné díky intenzivní práci na sobě samé, sebeuvědomění a nahrazení negativního vzorce chování pozitivním.

Prožití emocí

Prožijte své emoce, i když jsou negativní. Jedním z důvodů, proč máme z něčeho strach, je většinou obava z neúspěchu, s kterým je spojeno právě negativní prožití emoce. Pokud emoci spojenou s danou situací prožijete, zbavíte se strachu a uděláte tím krok kupředu na své cestě ke změně.

Pozitivní postoj

Osvojte si pozitivní postoj k situacím, které ve vás vyvolávají strach. Většina z nás má přirozenou tendenci vyhýbat se situacím vyvolávající strach a další nepříjemné pocity. Avšak jedině tím, že se k řešení takové situace postavíme odvážně, můžeme získat šanci na pozitivní změnu. Když jednou změníte svoji zažitou reakci a uspějete, snadno tak získáte sebevědomí k řešení dalších překážek a postupně se zbavíte strachu.

Zkuste tedy zvážit celkovou změnu vašeho dosavadního přístupu a nepříjemné záležitosti neodkládejte, ale řešte jako první, každý úspěch vám totiž utvrdí získané sebevědomí a dodá odvahu do větších bitev.

O autorce

Bc. Tereza Pokorná, DiS. vystudovala sociálně zaměřené obory, které využívá zejména v rámci své poradenské, projektové a publikační činnosti. Svými zkušenostmi také sama ráda podporuje neziskové projekty. Působí i jako psychologická konzultantka naší poradny a detaily o jejím profesním zaměření můžete nalézt v sekci s názvem Náš tým.

Zpět na hlavní výpis


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2023 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů