logotyp
Login

MANŽELSTVÍ (PARTNERSTVÍ) BEZ DÍTĚTE...

29.05. 2014
MANŽELSTVÍ (PARTNERSTVÍ) BEZ DÍTĚTE...Seznámení s partnerem, chození, společné bydlení, svatba, kariera, dítě....Pro většinu populace tento scénář s menšími nebo většími obměnami představuje životní cestu ke které směrují, a je pro ni samozřejmostí. Bez svých potomků si páry nedovedou život ani představit, a častokrát jim obětují všechno. A přece mezi námi žijí tací, kteří z nejrůznějších důvodů děti nemají a nebudou mít. Představuje tento životní styl začátek konce partnerského vztahu, nebo můžou byt takové dvojice skutečně šťastné a najít smysl života v něčem jiném než ve výchově potomků?

Dítě mít nebudeme...

Důvodu, proč k takovému rozhodnutí partnerů dojde, může být několik. Stále více přibývá dvojic ve světě (a Česká republika není výjimkou), které mají problém zplodit dítě. Na vině jsou zdravotní problémy, životní styl, odkládání rodičovství na pozdější období... Některé páry vkládají své naděje do center umělé reprodukce, ale ani tato metoda není bohužel pokaždé úspěšná a oni se musí smířit s tím, že dítě nikdy nezplodí.Další skupinu představují páry a zejména ženy, které se nemít děti rozhodly dobrovolně. Nemají pocit, že by děti ve svém životě potřebovaly, nerozplývají se nad každým miminkem v kočárku, netikají jim biologické hodiny, pocit že nechtějí být matkami, mají v sobě od malička a před plozením dětí radši dají přednost své kariéře, volnějšímu životnému stylu a v neposlední řadě mají rády své pohodlí.
Někteří odůvodňují své rozhodnutí také tím, že většina matek po porodu se najednou izoluje, ze společenské a chytré ženy se stává matka, která se nedovede bavit o ničem jiném nežli o svých dětech, o přebalování a dudlících, své známé bombarduje fotkami svých potomků na sociálních sítích apod. Pro mnoho žen je tato představa negativním důsledkem mateřství a nechtějí dopadnout stejně.
Jiným důvodem může být obava z postiženého dítěte, strach z opuštění, ze zatížení rodičů finančními problémy a později vnoučaty... Je toto jejich rozhodnutí sobecké? Možná do určité míry ano. Ale to bychom mohli tvrdit také o párech, které si pořídí dítě z důvodu, aby měl o ně kdo na stará kolena pečovat.

Jak se s tím vyrovnat?
Pro ženy, které od dětství touží po rodině a dětech, je představa života jenom s partnerem velice obtížná a častokrát až traumatizující. Objevují se pocity viny, izolace, partnerské problémy, pochybnosti o vlastním ženství, resp. mužství, pocity méněcennosti a jiné. Anonymní pisatelka na jednom portálu věnující se tematice dětí, popisuje své pocity následovně: „Mám pocit, že mi život skončil, že už nic jiného není a nebude." V případě, že se dostanete do stejné situace, doporučuje se návštěva psychologa, který Vám pomůže vyrovnat se s aktuální tíživou situací. Pokud by neplodnost ohrožovala také partnerský vztah, je možné zahájit párovou terapii.
Alternativou, jak vyřešit bezdětnost, může být adopce. V tomto případě ale budoucí rodiče řeší okolnosti související s adopcí nebo pěstounskou péči (vybavování na úřadech, biologická rodina dítěte, dědičnost, minulost dítěte a dopad na jeho emocionalitu nebo chování). Problém představuje častokrát dlouhá čekací doba, byrokracie na úřadech, což některé odrazuje.

Existují také páry, které nechtějí přijmout „cizí dítě". Snaží se obklopovat radši dětmi ve svém okolí. Jejich dům je o prázdninách plný dětí příbuzných a stávají se strýci a tetami a svým způsobem odevzdávají svůj elán a hodnoty dále, učí děti toleranci.

Jinou volbu představuje pořízení domácího mazlíčka. Zakoupení/ adopce z útulku pejska nebo kočky, představuje pro milovníky zvířat vstup nového člena do rodiny. Najednou je tady někdo, kdo Vás potřebuje, miluje, máte komu dát svou lásku a máte o koho pečovat. Pokud se rozhodnete pro adopci z útulku, navíc uděláte dobrý skutek a odměnou Vám bude oddaný společník.

Partneři, kterým společnost dětí nechybí, se spíš soustředí na své záliby, kariéru, častěji se setkávají s rodiči, vyhledávají společnost bezdětných párů apod. Na internetu se v posledních letech objevila česká webová stránka, která sdružuje komunitu bezdětných lidí. Kromě organizovaných akcí nabízí také seznamku, která může pro specifickou skupinu představovat snazší seznámení se.

Jsme jiní...

Manželství bez dětí přináší svá pozitiva i negativa a lidi na něj nahlíží různými způsoby. Pozitivum představuje fakt, že život ve dvou je po finanční stránce méně nákladný. Dvojice neřeší kroužky, školy, výlety dětí, studium v zahraničí, ubydou jim výdaje na chůvy. O dovolených nemusí hledět na potřeby dětí a pojedou tam, kam se jim líbí. Po práci nemusí spěchat domů, psát úkoly a v práci mají míň zameškaných hodin. Nemusí „obětovat" svou kariéru na úkor rodiny a můžou se víc věnovat zálibám, přátelům.
Na druhé straně, k uvědomění si vlastní hodnoty náleží také rodičovství a reprodukční funkce patří k základním funkcím rodiny. Díky rodičovství můžou partneři přímo předávat své geny potomkům, zachovat rod, dělit se o své zkušenosti. Přítomnost dítěte v rodině přináší rodičům hravost, možnost rozvíjení fantazie, a v neposlední řadě upevní vztah mezi partnery. Páry, které se „ochudí" o výchovu dítěte, přijdou o radosti a strasti rodičovství a neuvidí, jak se jejich zásluhou stává z jejich dcery nebo syna samostatná dospělá bytost.

Bezdětnost se v dnešní společnosti pořád považuje za „jinakost". Mít děti je „normální". Jedni takové páry litují a jiní jim závidí. Ať už Vás ve svém životě potká cokoliv, důležité je přijmout to, co nám bylo naděleno a s partnerem se shodnout na životním stylu. Jak napsala slovenská psycholožka PhDr. Anna Rybáriková v online bulletinu „Empatia", „I manželé s dětmi, i manželé bez dětí dávají sobě a svému okolí to, co je v jejich silách a možnostech. V tom spočívá hodnota člověka a ne v tom, zda má nebo nemá děti".

Mgr. Katarína Repková - psycholožka

http://www.emimino.cz/diskuse/zivot-bez-ditete-131467/
http://www.gest.cz/cz/crm_odb.php?pg=1
http://www.nokiddingcz.com/wp-content/uploads/2013/10/Moje-psychologie_Nechci-dite_komplet.pdf
http://www.psychologia.sk/empatia/em05-1/emp1.pdf

Autor fotografie: PhDr. Ján Repka

 

Zpět na hlavní výpis


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2023 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů