logotyp
Login

MINIKURZ PSYCHOLOGIE - 2. DÍL : Psycholog, psychiatr, psychoterapeut, psychoanalytik, kouč…kdo je kdo?

05.03. 2014
MINIKURZ PSYCHOLOGIE - 2. DÍL : Psycholog, psychiatr, psychoterapeut, psychoanalytik, kouč…kdo je kdo?Zjistila jsem, že mnoho přátel v mém okolí tápe, pokud by měli definovat, jaká profese se zabývá tou kterou formou péče o dušební zdraví a rozvoj osobnosti. Nabízím stručný výčet profesí včetně nutného vzdělání a cílů a způsobů práce:

Psycholog

- má univerzitní vzdělání v oboru psychologie (filozofická fakulta). Uplatnění nachází nejčastěji jako klinický psycholog pracujícího ve zdravotnickém zařízení či soukromé praxi, může se ale zabývat také psychologickým poradenstvím či vědou a výzkumem. Psycholog ve své práci používá nejčastěji různé psychodiagnostické metody, podporující poradenský rozhovor zaměřený na aktuální problém člověka či psychoterapii zaměřenou spíše na hlubší osobnostní změny a vedoucí k dlouhodobějšímu zkvalitnění života.
Psycholog ve své praxi vnímá člověka, se kterým pracuje, spíše jako klienta než pacienta.

Psychiatr

- má univerzitní vzdělání v oboru medicína a povinnou atestaci z psychiatrie. Uplatnění nachází jako lékař ve zdravotnickém zařízení institucionálního či ambulantního typu, kde se zaměřuje zejména na léčbu vážnějších duševních poruch. Psychiatr může předepisovat svým pacientům léky a psychiatrickou hospitalizaci. Někteří psychiatři mohou po absolvování speciálního výcviku využívat ve své práci také psychoterapii.
Psycholog ve své praxi vnímá člověka, se kterým pracuje, jako pacienta.

Psychoterapeut

-
je specialista na psychoterapii, nejčastěji s psychologickým, sociálním či zdravotnickým vzděláním, který absolvoval dlouhodobý akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Každý akreditovaný výcvik je zaměřený nejen na sebezkušenostní rozvoj osobnosti psychoterapeuta, ale obsahuje také teoretickou část zaměřenou na další kvalitní vzdělání psychoterapeuta. V České republice, stejně jako ve světě, existuje mnoho psychoterapeutických škol a každý klient tak má možnost vybrat si ten psychoterapeutický směr, který je mu osobnostně blízký. Psychoterapie v ČR je částečně hrazena zdravotními pojišťovnami, ale ne každý  psychoterapeut má s pojišťovnou uzavřenu smlouvu. Důvodem je strategická koncepce pojišťoven a také ochrana osobních údajů klientů ze strany psychoterapeutů.
Psychoterapeut ve své praxi vnímá člověka, se kterým pracuje, spíše jako klienta než pacienta.

Kouč

- je specialista, který většinou absolvoval speciální výcvik v koučinku. Může pracovat ve své soukromé praxi s individuálními či firemními klienty nebo může být zaměstnancem firmy, ve které pracuje na pozici interního kouče. Kouč se zaměřuje na podporu klienta nejčastěji v jeho profesním rozvoji, ale samozřejmě se dotýká také témat souvisejících s osobními tématy. Kouč spolupracuje se svým klientem při nalézání optimálních postupů, strategií, plánů a řešení, vedoucích ke zkvalitnění jeho aktuálního života. Kouč svým klientům neradí, pouze je doprovází na jejich cestě ke změně.

Minikurz připravuje: Lucie Nápravová

Zpět na hlavní výpis


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2023 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů