logotyp
Login

MINIKURZ PSYCHOLOGIE 3. DÍL : Kde mají psychologie a psychiatrie kořeny? Aneb magií proti posedlosti…

28.03. 2014
MINIKURZ PSYCHOLOGIE 3. DÍL : Kde mají  psychologie a psychiatrie kořeny? Aneb magií proti posedlosti… Trocha historie:
Ve starověku lidé (Číňané, Egypťané a Židé) věřili, že osoba s duševní poruchou je posedlá zlými duchy. Ti byli vyháněni pomocí magie a očistných směsí. Pokud byla léčba neúspěšná, bylo usilováno o to, aby se tělo stalo pro ducha nepříjemným obydlím.

První pokrok v porozumění duševním chorobám udělal Hippokrates. Tvrdil, že duševní poruchy jsou výsledkem narušení rovnováhy tělesných tekutin. Zdůrazňoval význam příjemného prostředí při léčbě, cvičení, vhodné diety a zklidňujících koupelí. Lékaři o duševně choré vlídně pečovali v chrámech, které byly zasvěceny římským a řeckým bohům.

Avšak tento moderní trend netrval dlouho, ve středověku se lidé opět vrátili k primitivním pověrám a víře v démony a podobně krutým formám léčby jako ve starověku.

Počátky moderní psychologie můžeme sledovat do čtvrtého a pátého století před Kristem. Velcí řečtí filozofové Sokrates, Platon a Aristoteles formulovali základní otázky týkající se duševního života.

Vnímají lidé správně realitu?

Má člověk možnost svobodné vůle?

Co je to vědomí?

Kam až sahá naše paměť?

Základ vědecké psychologie byl položen o dva tisíce let později, v druhé polovině devatenáctého století, od té doby se vyvinuly rozlišné přístupy ve zkoumání duše:
Tyto přístupy se nemusí vylučovat, spíš mohou odrážet různé pohledy na jeden určitý jev.

Více v dalším díle…

Minikurz připravuje: Lucie Nápravová

Zpět na hlavní výpis


Omlouvám se, ale momentálně vzhledem k pracovnímu vytížení není v mých silách poradnu otevřít, děkuji za pochopení.

REFERENCE

Návštěva v poradně Trust Frame mi pomohla hned v několika rovinách. Profesně zkušená a lidsky velmi příjemná terapeutka Lucie Nápravová se rychle zorientovala v problému, se kterým jsem za ní přišla. Pomohla mi odstartovat proces osvobození od úzkosti a posílení sebevědomí, což mi již nyní přináší úlevu a radost. Navrhla mi také postup v delším časovém horizontu. 

Ocenila jsem, že přitom sledovala můj příběh víc než vidinu okamžitých zisků pro svou poradnu.

Díky konzultaci v Trust Frame jsem znovu nabyla důvěru v psychologické poradenství, dávnými pokusy jinde pošramocenou.

To považuji za důležité na celý život. S důvěrou doporučuji.

Karolina Rothova

 DALŠÍ REFERENCE
 

Jana, 28 let, Office managerka

Na psycholožku společnosti TrustFrame Mgr.Lucii Nápravovou jsem se obrátila s problémem - setrvat nebo odejít z firmy, kde jsem za tři roky udělala maximum, ale nedostávala další příležitosti. Také jsem bojovala se změnami nálad svého nadřízeného. To ještě zvětšovalo moje napětí. Konzultace mi pomohly srovnat si v hlavě, co vlastně chci a nechci.

 

Veronika, 33 let, Ředitelka podpůrné divize

S konzultantkou ze společnosti TrustFrame - Mgr. Lucií Nápravovou jsem se pravidelně setkávala několik měsíců. Pomohla mi mezi čtyřma očima zanalyzovat mou situaci a nastavit priority - týkající se komplikací mého osobního života, který silně zasahovaly do mých pracovních závazků. Možnost popovídat si o problémech byla osvobozující.

 

Renáta, 35 let, Finanční specialistka

Řešila jsem pomocí TrustFrame problém, jak získat během rodičovské dovolené pracovní pozici k seberealizaci. Získala jsem sebejistotu jak vystupovat při pohovorech, napsat správně CV, jak se nedat odbýt, tím, že mám malé dítě, tak mám zůstat doma. Zvýšilo se mi sebevědomí a chuť zvládat rodinu i práci.
E-PORADNA

Vstupte
TRUST FRAME


Vstupte
PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
ON-LINE

O nás: Článek na iDnes: První on-line poradna pro manažerky a podnikatelky
Článek na iDnes: Pomoc pro podnikatelky a manažerky s výběrem zaměstnanců
Topkontakt - iDnes pro managerky a podnikatelky, personální poradenství, Takeit iDnes - Vaše kariéra a růst, vedení a řízení firmy, Individuální manažerské kurzy

Copyrigt © 2009 - 2023 TrustFrame s.r.o.
Created by © 2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek & webdesign a vytvoření e-shopů